Slic3rPE - en to fr_FR translation catalogue (235 entries)

en: API Key
fr_FR: Clé API

en: Above Z
fr_FR: Au delà de Z

en: Advanced
fr_FR: Avancé

en: After layer change G-code
fr_FR: G-Code après changement de couche

en: Avoid crossing perimeters
fr_FR: Eviter de croiser les périmètres

en: Bed shape
fr_FR: Forme du plateau

en: Bed temperature
fr_FR: Température plateau

en: Before layer change G-code
fr_FR: G-Code avant changement de couche

en: Below Z
fr_FR: En deçà de Z

en: Bottom
fr_FR: Inférieur

en: Bottom solid layers
fr_FR: Couche solides inférieures

en: Bridge
fr_FR: Pont

en: Bridge flow ratio
fr_FR: Flow ratio pour les ponts

en: Bridges
fr_FR: Ponts

en: Bridges fan speed
fr_FR: Vitesse du ventilateur pour les ponts

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Combine infill every
fr_FR: Combiner le remplissage toute les

en: Compatible printers
fr_FR: Imprimantes compatibles

en: Complete individual objects
fr_FR: Imprimer les objets individuels

en: Configuration notes
fr_FR: Commentaires de configuration

en: Contact Z distance
fr_FR: Distance de contact Z

en: Cost
fr_FR: Coût

en: Default
fr_FR: Défaut

en: Default base angle for infill orientation. Cross-hatching will be applied to this. Bridges will be infilled using the best direction Slic3r can detect, so this setting does not affect them.
fr_FR: Angle de base par défaut pour le remplissage. Des croisements seront appliqués à cette valeur. Les ponts seront remplis avec la direction idéale détectée par Slic3r, ce réglage ne les affecteront pas.

en: Default extrusion width
fr_FR: Largeur d'extrusion par défaut

en: Density
fr_FR: Densité

en: Density of internal infill, expressed in the range 0% - 100%.
fr_FR: Densité du remplissage interne, exprimé en pourcentage de 0% à 100%.

en: Detect bridging perimeters
fr_FR: Détecter les périmètres faisant des ponts

en: Detect single-width walls (parts where two extrusions don't fit and we need to collapse them into a single trace).
fr_FR: Détecter les murs de largeur unique (où deux extrusions côte à côte ne rentrent pas et qui doivent êtres fusionnées en une seule trace).

en: Detect thin walls
fr_FR: Détecter les parois fines

en: Diameter
fr_FR: Diamètre

en: Disable fan for the first
fr_FR: Désactiver le ventilateur pour le(s) premier(s)

en: Disables retraction when the travel path does not exceed the upper layer's perimeters (and thus any ooze will be probably invisible).
fr_FR: Désactiver la rétractation lorsque la distance à parcourir ne franchi pas le périmètre  des couches supérieures (et donc les coulures seront certainement invisibles).

en: Distance between copies
fr_FR: Distance entre les copies

en: Distance between skirt and object(s). Set this to zero to attach the skirt to the object(s) and get a brim for better adhesion.
fr_FR: Distance entre le ou les objet(s) et le contour. Mettez zéro pour attacher le contour a(ux) objet(s) et obtenir un rebord pour une meilleur adhésion.

en: Distance from object
fr_FR: Distance de l'objet

en: Distance used for the auto-arrange feature of the plater.
fr_FR: Distance minimale utilisée par la fonction d'agencement automatique sur le plateau.

en: Don't support bridges
fr_FR: Ne pas supporter les ponts

en: Enable
fr_FR: Activé

en: Enable auto cooling
fr_FR: Activer le refroidissement automatique

en: Enable fan if layer print time is below
fr_FR: Activer le ventilateur si le temps d'impression de la couche est inférieure à

en: Enable support material generation.
fr_FR: Active la génération du support

en: Enable this to get a commented G-code file, with each line explained by a descriptive text. If you print from SD card, the additional weight of the file could make your firmware slow down.
fr_FR: Cocher pour obtenir un fichier de G-code commenté, avec chaque ligne expliquée par un texte descriptif. Si vous imprimez depuis une carte SD, le poids supplémentaire du fichier pourrait ralentir le firmware de votre imprimante.

en: End G-code
fr_FR: G-Code de fin

en: Enforce support for the first
fr_FR: Forcer le support sur le(s) première(s)

en: Enter your filament cost per kg here. This is only for statistical information.
fr_FR: Entrez le coût par Kilo de votre filament. Utiliser uniquement a des fins statistiques.

en: Enter your filament density here. This is only for statistical information. A decent way is to weigh a known length of filament and compute the ratio of the length to volume. Better is to calculate the volume directly through displacement.
fr_FR: Entrez la densité de votre filament. Uniquement pour des raisons statistiques. Un bon moyen d'avoir cette valeur est de peser un morceau d'une longueur connue de filament et de calculer le ratio longueur/poid. Le mieux est de calculer le volume directement par déplacement.

en: Enter your filament diameter here. Good precision is required, so use a caliper and do multiple measurements along the filament, then compute the average.
fr_FR: Entrez le diamètre de votre filament ici. Une bonne précision est requise, utilisez un pied à coulisse et calculez la moyenne de plusieurs mesures le long du filament.

en: Experimental option for preventing support material from being generated under bridged areas.
fr_FR: Option expérimentale pour empêcher la génération de support sous les ponts.

en: Experimental option to adjust flow for overhangs (bridge flow will be used), to apply bridge speed to them and enable fan.
fr_FR: Option expérimentale qui ajuste le débit pour les débordements, cela leur appliquera le débit des ponts et activera le ventilateur.

en: External perimeters first
fr_FR: Périmètres externes d'abord

en: Extra length on restart
fr_FR: Longueur supplémentaire à la reprise

en: Extra perimeters if needed
fr_FR: Périmètres supplémentaires si nécessaire

en: Extruder
fr_FR: Extrudeur

en: Extruder %d
fr_FR: Extrudeur %d

en: Extruder offset
fr_FR: Décalage de l'extrudeur

en: Extruder temperature for first layer. If you want to control temperature manually during print, set this to zero to disable temperature control commands in the output file.
fr_FR: Température d’extrudeur pour première couche. Si vous voulez contrôler manuellement la température au cours de l’impression, mettre à zéro pour désactiver les commandes de contrôle de température dans le fichier de sortie.

en: Extruder temperature for layers after the first one. Set this to zero to disable temperature control commands in the output.
fr_FR: Température de l'extrudeur pour les couches suivant la première. Mettre zéro pour désactiver les commandes de contrôle de la température dans le fichier de sortie.

en: Extruders
fr_FR: Extrudeurs

en: Extrusion Width
fr_FR: Largeur d'extrusion

en: Extrusion axis
fr_FR: Axe d'extrusion

en: Extrusion multiplier
fr_FR: Multiplicateur d'extrusion

en: Filament notes
fr_FR: Notes de filament

en: Fill angle
fr_FR: Angle de remplissage

en: Fill density
fr_FR: Densité de remplissage

en: Fill pattern
fr_FR: Motif de remplissage

en: Fill pattern for general low-density infill.
fr_FR: Motif pour les remplissages de faible densité.

en: Fill pattern for top/bottom infill. This only affects the external visible layer, and not its adjacent solid shells.
fr_FR: Motif pour les remplissage haut/bas. Ceci affecte seulement la couche externe visible, et pas ses parties solides adjacentes.

en: First layer
fr_FR: Première couche

en: First layer height
fr_FR: Epaisseur de la première couche

en: First layer speed
fr_FR: Vitesse de la première couche

en: Force solid infill for regions having a smaller area than the specified threshold.
fr_FR: Force un remplissage solide pour les zones ayant une surface plus petite que la valeur indiquée.

en: Force the generation of solid shells between adjacent materials/volumes. Useful for multi-extruder prints with translucent materials or manual soluble support material.
fr_FR: Force la génération de parois solides entre des volumes/matériaux adjacents. Utile pour des impressions multi-extrudeur avec des matériaux translucides, ou avec un support soluble.

en: G-code flavor
fr_FR: Version du G-code

en: Generate no less than the number of skirt loops required to consume the specified amount of filament on the bottom layer. For multi-extruder machines, this minimum applies to each extruder.
fr_FR: Nombre minimum de contours à génére afin de consommer la distance de filament spécifiée sur la couche du bas. Pour des machines à extrudeurs multiples, ce minimum s'applique à chacun d'entre eux.

en: Generate support material
fr_FR: Générer un support

en: Generate support material for the specified number of layers counting from bottom, regardless of whether normal support material is enabled or not and regardless of any angle threshold. This is useful for getting more adhesion of objects having a very thin or poor footprint on the build plate.
fr_FR: Génère le support pour le nombre de couches spéficiée a partir du bas, que les supports soient activés ou non et sans tenir compte de seuils d'inclinaison. Utile pour obtenir une meilleur adhésion sur des objets ayant une surface de contact très fine sur le plateau.

en: Heated build plate temperature for the first layer. Set this to zero to disable bed temperature control commands in the output.
fr_FR: Température du plateau chauffant pour la première couche. Mettre zéro pour désactiver les commandes de contrôle de température en sortie.

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Height of skirt expressed in layers. Set this to a tall value to use skirt as a shield against drafts.
fr_FR: Hauteur du contour exprimé en couches. Mettez une valeur élevée pour utiliser le contour comme un bouclier contre les dépots.

en: Horizontal width of the brim that will be printed around each object on the first layer.
fr_FR: Largeur du débord qui sera imprimé autour de chaque objet sur la première couche.

en: Host or IP
fr_FR: Hôte ou IP

en: If expressed as absolute value in mm/s, this speed will be applied to all the print moves of the first layer, regardless of their type. If expressed as a percentage (for example: 40%) it will scale the default speeds.
fr_FR: Si exprimé avec une valeur absolue en mm/s, cette vitesse sera appliquée à sur tous les déplacements d'impression de la première couche, quelle que soit leur type. Si exprimé comme un pourcentage (par exemple 40%), il modulera la vitesse par défaut..

en: If layer print time is estimated below this number of seconds, fan will be enabled and its speed will be calculated by interpolating the minimum and maximum speeds.
fr_FR: Si le temps d'impression estimé de la couche est inférieure à ce nombre de secondes, le ventilateur sera activé et sa vitesse calculée par l'extrapolation des vitesses minimum et maximum.

en: If layer print time is estimated below this number of seconds, print moves speed will be scaled down to extend duration to this value.
fr_FR: Si le temps d'impression de la couche est estimée inférieur au nombre de secondes indiquées, la vitesse des déplacements sera réduite afin d'arriver à cette valeur.

en: If this is enabled, fan will never be disabled and will be kept running at least at its minimum speed. Useful for PLA, harmful for ABS.
fr_FR: Si cette option est cochée, le ventilateur ne sera jamais arrêté et tournera au moins à sa vitesse minimum. Idéal pour le PLA, mais pas pour l'ABS.

en: If you set this to a positive value, Z is quickly raised every time a retraction is triggered. When using multiple extruders, only the setting for the first extruder will be considered.
fr_FR: Si vous indiquez une valeur positive, l'axe Z est rapidement élevé à chaque rétractation. Lorsque vous utiliser plusieurs extrudeurs, seuls les réglages du premier seront pris en compte.

en: If you set this to a positive value, Z lift will only take place above the specified absolute Z. You can tune this setting for skipping lift on the first layers.
fr_FR: Si vous indiquez une valeur positive, le sursaut Z ne sera déclenché qu'à partir de la valeur absolue indiquée pour l'axe Z. Vous pouvez modifier ce réglage pour éviter un sursaut Z sur les premières couches.

en: If you set this to a positive value, Z lift will only take place below the specified absolute Z. You can tune this setting for limiting lift to the first layers.
fr_FR: Si vous indiquez une valeur positive, le sursaut Z ne sera déclenché que jusqu'à  la valeur absolue indiquée pour l'axe Z. Vous pouvez modifier ce réglage pour limiter les sursauts Z aux premières couches.

en: If your firmware doesn't handle the extruder displacement you need the G-code to take it into account. This option lets you specify the displacement of each extruder with respect to the first one. It expects positive coordinates (they will be subtracted from the XY coordinate).
fr_FR: Si le firmware de votre imprimante ne gère pas le décalage de l'extrudeur, c'est au G-Code d'en tenir compte. Cette option vous permet de spéficier le décalage de chaque extrudeur par rapport au premier. Seules des valeurs positives sont possibles (elles seront soustraites des coordonnées XY).

en: If your firmware requires relative E values, check this, otherwise leave it unchecked. Most firmwares use absolute values.
fr_FR: Si votre firmware requiert des valeurs relatives pour E, cochez cette case. Sinon laissez-la décochée. La plupart des firmware utilisent des valeurs absolues.

en: Infill
fr_FR: Remplissage

en: Infill before perimeters
fr_FR: Remplissage avant périmètres

en: Infill extruder
fr_FR: Extrudeur pour remplissage

en: Infill/perimeters overlap
fr_FR: Recouvrement remplissage/périmètres

en: Interface layers
fr_FR: Couches intercalaire

en: Interface pattern spacing
fr_FR: Espacement du motifs des intercalaires

en: Interface shells
fr_FR: Parois intercalaire

en: Keep fan always on
fr_FR: Garder le ventillateur actif

en: Layer height
fr_FR: Épaisseur de couche

en: Layers and Perimeters
fr_FR: Couches et périmètres

en: Length
fr_FR: Longueur

en: Lift Z
fr_FR: Sursaut Z

en: Loops (minimum)
fr_FR: Tours (minimum)

en: Max print speed
fr_FR: Vitesse d'impression Max

en: Max volumetric speed
fr_FR: Vitesse volumétrique max

en: Maximum volumetric speed allowed for this filament. Limits the maximum volumetric speed of a print to the minimum of print and filament volumetric speed. Set to zero for no limit.
fr_FR: Vitesse volumétrique maximum autorisée pour ce filament. Limite la vitesse volumétrique d'une impression. Mettre à zéro pour enlever la limite.

en: Min print speed
fr_FR: Vitesse d'impression minimum

en: Minimum detail resolution, used to simplify the input file for speeding up the slicing job and reducing memory usage. High-resolution models often carry more detail than printers can render. Set to zero to disable any simplification and use full resolution from input.
fr_FR: Résolution minimum pour les détails, utilisée pour simplifier le fichier d'entrée afin d'augmenter la génération des couches et de réduire l'utilisation de la mémoire. Les modèles de haute résolution possèdent souvent des détails que les imprimantes ne peuvent pas imprimer. Mettre à zéro pour désactiver la simplification et utiliser la résolution maximale.

en: Minimum extrusion length
fr_FR: Longueur d'extrusion minimum

en: Minimum travel after retraction
fr_FR: Trajet minimum après une rétractation

en: Nozzle diameter
fr_FR: Diamètre de la buse

en: Number of interface layers to insert between the object(s) and support material.
fr_FR: Nombre de couches intercalaires à insérer entre objet(s) et le support.

en: Number of loops for the skirt. If the Minimum Extrusion Length option is set, the number of loops might be greater than the one configured here. Set this to zero to disable skirt completely.
fr_FR: Nombre de tours pour le contour. Si la longueur minimum d'extrusion est indiquée, le nombre de tours minimum sera plus grand que celui configuré ici. Mettez zéro pour désactiver la génération des contours.

en: Number of solid layers to generate on bottom surfaces.
fr_FR: Nombre de couches solides à générer sur les surfaces inférieures.

en: Number of solid layers to generate on top and bottom surfaces.
fr_FR: Nombre de couches solides à générer en haut et en bas.

en: Number of solid layers to generate on top surfaces.
fr_FR: Nombre de couches solides à générer sur les surfaces supérieures.

en: Only create support if it lies on a build plate. Don't create support on a print.
fr_FR: Ne crée le support que s'il est posé sur le plateau. Ne crée pas de support sur l'objet.

en: Only infill where needed
fr_FR: Remplissage seulement où nécessaire

en: Only retract when crossing perimeters
fr_FR: Rétracter uniquement lors du franchissement des périmètres

en: Optimize travel moves in order to minimize the crossing of perimeters. This is mostly useful with Bowden extruders which suffer from oozing. This feature slows down both the print and the G-code generation.
fr_FR: Optimise les déplacements afin de minimiser le franchissement des périmètres. Surtout utile avec les extruder Bowden qui sont sensible au Oozing. Cette fonctionnalité ralenti l'impression et la génération du G-Code.

en: Other layers
fr_FR: Autres couches

en: Output filename format
fr_FR: Format du nom de fichier

en: Overhang threshold
fr_FR: Seuil de débord

en: Pattern
fr_FR: Motif

en: Pattern angle
fr_FR: Angle du motif

en: Pattern spacing
fr_FR: Espacement du motif

en: Pattern used to generate support material.
fr_FR: Motif utilisé pour générer le support.

en: Perimeter extruder
fr_FR: Extrudeur pour le périmètre

en: Perimeters
fr_FR: Périmètres

en: Position of perimeters starting points.
fr_FR: Position du point de départ des périmètres.

en: Post-processing scripts
fr_FR: Script de Post-processing

en: Print contour perimeters from the outermost one to the innermost one instead of the default inverse order.
fr_FR: Imprimer les périmètres de l'extérieur vers l'intérieur au lieu de l'inverse.

en: Radius
fr_FR: Rayon

en: Raft layers
fr_FR: Couches de raft

en: Retract on layer change
fr_FR: Rétracter lors des changement de couche

en: Retraction
fr_FR: Rétractation

en: Retraction is not triggered when travel moves are shorter than this length.
fr_FR: La rétractation n'est pas déclenchée lorsque le déplacement est plus court que cette distance.

en: Rotate
fr_FR: Pivoter

en: Scale
fr_FR: Redimensionner

en: Seam position
fr_FR: Position de la jonction

en: Set this to the clearance radius around your extruder. If the extruder is not centered, choose the largest value for safety. This setting is used to check for collisions and to display the graphical preview in the plater.
fr_FR: Rayon de sécurité autour de l'extrudeur. Si l'extrudeur n'est pas centré, choisissez une valeur plus large pour plus de sécurité. Ce réglage est utilisé pour éviter les collisions et afficher la marge dans la prévisualisation du plateau.

en: Set this to the vertical distance between your nozzle tip and (usually) the X carriage rods. In other words, this is the height of the clearance cylinder around your extruder, and it represents the maximum depth the extruder can peek before colliding with other printed objects.
fr_FR: Distance verticale entre la pointe de la buse et (habituellement) les barres du chariot X. En d'autres termes, il s'agit de la hauteur du cylindre de sécurité autour de l'extrudeur, et elle représente la profondeur maximum à laquelle peut descendre l'extrudeur avant d'entrer en collision avec d'autres objets imprimés.

en: Skirt and brim
fr_FR: Contour et débord

en: Skirt height
fr_FR: Hauteur du contour

en: Slic3r can upload G-code files to OctoPrint. This field should contain the API Key required for authentication.
fr_FR: Slic3r peut envoyer le G-Code sur un serveur OctoPrint. Ce champs doit contenir la clé d'API requise pour l'authentification.

en: Slic3r can upload G-code files to OctoPrint. This field should contain the hostname or IP address of the OctoPrint instance.
fr_FR: Slic3r peut envoyer le G-Code sur un serveur OctoPrint. Ce champs doit contenir le nom d'hôte ou l'adresse IP du serveur OctoPrint.

en: Slic3r will not scale speed down below this speed.
fr_FR: Slic3r ne descendra pas en dessous de cette vitesse.

en: Slow down if layer print time is below
fr_FR: Ralentir si le temps d'impression de la couche est inférieure à

en: Solid infill every
fr_FR: Remplissage solide toutes les

en: Solid infill extruder
fr_FR: Extrudeur pour remplissage solide

en: Solid infill threshold area
fr_FR: Surface min. pour remplissage solide

en: Solid layers
fr_FR: Couches solides

en: Some G/M-code commands, including temperature control and others, are not universal. Set this option to your printer's firmware to get a compatible output. The "No extrusion" flavor prevents Slic3r from exporting any extrusion value at all.
fr_FR: Certaines commandes G/M, dont le contrôle de température et autres, ne sont pas universelles. Réglez cette option sur le firmware de votre imprimante pour obtenir un fichier compatible. La version "sans extrusion" indique à Slic3r de ne pas générer les commandes d'extrusion.

en: Spacing between interface lines. Set zero to get a solid interface.
fr_FR: Espacement entre les lignes de l'intercalaire. Mettre à zéro pour obtenir une intercalaire solide.

en: Spacing between support material lines.
fr_FR: Espacement entre les lignes du motif du support.

en: Speed
fr_FR: Vitesse

en: Speed (baud) of USB/serial port for printer connection.
fr_FR: Vitesse (baud) du port USB/Série pour la connexion de l'imprimante.

en: Speed for printing bridges.
fr_FR: Vitesse d'impression des ponts.

en: Speed for printing support material interface layers. If expressed as percentage (for example 50%) it will be calculated over support material speed.
fr_FR: Vitesse d'impression pour les couches intercalaires. Si exprimée en pourcentage (par exemple 50%), sera calculée en fonction de la vitesse du support.

en: Speed for printing support material.
fr_FR: Vitesse d'impression du support.

en: Speed for travel moves (jumps between distant extrusion points).
fr_FR: Vitesse pour les déplacements (trajet entre deux points d'extrusion distants).

en: Spiral vase
fr_FR: Vase spiral

en: Start G-code
fr_FR: G-code de début

en: Support material
fr_FR: Support

en: Support material/raft interface extruder
fr_FR: Extrudeur pour les intercalaires du support/raft

en: Support material/raft/skirt extruder
fr_FR: Extrudeur pour Support/raft/contour extruder

en: Support on build plate only
fr_FR: Support sur le plateau uniquement

en: Temperature variation
fr_FR: Variation de température

en: The extruder to use when printing infill.
fr_FR: L'extrudeur à utiliser lors de l'impression du remplissage.

en: The extruder to use when printing perimeters and brim. First extruder is 1.
fr_FR: L'extrudeur à utiliser lors de l'impression des périmètres et du débord. Le premier extrudeur a le numéro 1.

en: The extruder to use when printing solid infill.
fr_FR: L'extrudeur à utiliser lors des remplissages solides.

en: The object will be grown/shrunk in the XY plane by the configured value (negative = inwards, positive = outwards). This might be useful for fine-tuning hole sizes.
fr_FR: L'objet sera augmenté/réduit sur les plans XY selon la valeur indiquée (négatif = réduit, positif = agrandi). Ce réglage peut être utile pour un réglage fin des tailles de trous.

en: The object will be raised by this number of layers, and support material will be generated under it.
fr_FR: L'objet sera surélevé de ce nombre de couches, et le support sera généré en dessous.

en: The vertical distance between object and support material interface. Setting this to 0 will also prevent Slic3r from using bridge flow and speed for the first object layer.
fr_FR: Distance verticale entre l'objet et l'interface du support. Mettre zéro empêchera Slic3r d'utiliser la vitesse et le débit pour les ponts pour la première couche de l'objet.

en: This custom code is inserted at every layer change, right after the Z move and before the extruder moves to the first layer point. Note that you can use placeholder variables for all Slic3r settings as well as [layer_num] and [layer_z].
fr_FR: Ce code personnalisé est inséré à chaque changement de couche, juste après le mouvement Z et avant le déplacement de l'extrudeur au point de départ de la couche suivante. Notez que vous pouvez utiliser des variables pour tous les réglages de Slic3r en plus de [layer_num] et [layer_z].

en: This custom code is inserted at every layer change, right before the Z move. Note that you can use placeholder variables for all Slic3r settings as well as [layer_num] and [layer_z].
fr_FR: Ce code personnalisé sera inséré à chaque changement de couche, juste avant le mouvement en Z. Noter que vous pouvez utiliser des variables pour tous les réglages de Slic3r ainsi que [layer_num] et [layer_z].

en: This custom code is inserted right before every extruder change. Note that you can use placeholder variables for all Slic3r settings as well as [previous_extruder] and [next_extruder].
fr_FR: Ce code personnalisé est inséré juste avant chaque changement d'extrudeur. Notez que vous pouvez utiliser des variables pour tous les réglages de Slic3r ainsi que [previous_extruder] et [next_extruder].

en: This end procedure is inserted at the end of the output file, before the printer end gcode. Note that you can use placeholder variables for all Slic3r settings. If you have multiple extruders, the gcode is processed in extruder order.
fr_FR: Cette procédure de fin est insérée à la fin du fichier G-Code, avant le code de finalisation de l'impression. Notez que vous pouvez  utiliser les variables pour toutes les réglages de Slic3r.. Si vous avez plusieurs extrudeurs, le G-Code sera analysé suivant l'ordre des extrudeurs.

en: This end procedure is inserted at the end of the output file. Note that you can use placeholder variables for all Slic3r settings.
fr_FR: Ce code sera inséré à la fin du fichier G-Code. Notez que vous pouvez utiliser les variables pour toutes les réglages de Slic3r.

en: This experimental setting is used to set the maximum volumetric speed your extruder supports.
fr_FR: Cette option expérimentale est utilisée pour régler la vitesse volumétrique maximum supportée par votre extrudeur.

en: This experimental setting uses G10 and G11 commands to have the firmware handle the retraction. This is only supported in recent Marlin.
fr_FR: Ce réglage expérimental utilise les commandes G10 et G11 pour laisser le firmware gérer la rétractation. Supporté seulement par les versions récentes de Marlin.

en: This experimental setting uses outputs the E values in cubic millimeters instead of linear millimeters. If your firmware doesn't already know filament diameter(s), you can put commands like 'M200 D[filament_diameter_0] T0' in your start G-code in order to turn volumetric mode on and use the filament diameter associated to the filament selected in Slic3r. This is only supported in recent Marlin.
fr_FR: Cette fonction expérimentale génère des valeurs de E en milimètres cubique au lieu de milimètres linéaires. Si votre firmware ne connait pas déjà le diamètre du filament, vous pouvez écrire une commande comme 'M200 D[filament_diameter_0] T0'  dans votre G-Code de début pour activer le mode volumétrique, et utiliser le diamètres du filament associé à celui choisi dans Slic3r. Seules les versions récentes de Marlin supporte cette fonction.

en: This factor affects the amount of plastic for bridging. You can decrease it slightly to pull the extrudates and prevent sagging, although default settings are usually good and you should experiment with cooling (use a fan) before tweaking this.
fr_FR: Ce facteur affecte la quantité de plastique pour les ponts. Vous pouvez le diminuer légèrement pour éviter l'affaissement. La valeur par défaut est généralement suffisante et vous devriez expérimenter avec le refroidissement (utiliser un ventilateur) avant de modifier ceci.

en: This factor changes the amount of flow proportionally. You may need to tweak this setting to get nice surface finish and correct single wall widths. Usual values are between 0.9 and 1.1. If you think you need to change this more, check filament diameter and your firmware E steps.
fr_FR: Ce facteur modifie proportionnellement la quantité  d'extrudât. Vous pouvez avoir besoin de modifier ceci afin d'otenir un beau rendu de surface et une taille correcte pour les murs uniques. Les valeurs habituelles vont de 0,9 à 1,1. Si vous pensez avoir besoin de changer d'avantage cette valeur, vérifiez le diamètre de votre filament et le E-Steps dans le firmware..

en: This fan speed is enforced during all bridges and overhangs.
fr_FR: Cette vitesse de ventilateur sera utilisée pour les ponts et les surplombs (overhangs).

en: This feature allows to combine infill and speed up your print by extruding thicker infill layers while preserving thin perimeters, thus accuracy.
fr_FR: Cette fonction permet de combiner le remplissage afin d'accélérer l'impression, en extrudant un remplissage plus épais tout en conservant les périmètres fins, et donc précis.

en: This feature allows to force a solid layer every given number of layers. Zero to disable. You can set this to any value (for example 9999); Slic3r will automatically choose the maximum possible number of layers to combine according to nozzle diameter and layer height.
fr_FR: Cette fonction permet de forcer un remplissage solide après le nombre de couches indiqué. Mettez à zéro pour la désactiver. Vous pouvez indiquée n'importe quelle valeur (par exemple 9999); Slic3r choisira automatiquement le nombre maximum de couches a combiner en fonction du diamètre de la buse et de l'épaisseur des couches.

en: This feature will raise Z gradually while printing a single-walled object in order to remove any visible seam. This option requires a single perimeter, no infill, no top solid layers and no support material. You can still set any number of bottom solid layers as well as skirt/brim loops. It won't work when printing more than an object.
fr_FR: Cette fonction élèvera le Z graduellement tout en imprimant un mur unique, afin d'enlever toute jonction. Cette option requiert d'avoir un seul périmètre, pas de remplissage, pas de  surface solide en haut et pas de support. Vous pouvez toujours choisir n'importe quel nombre de surface solides en bas ainsi que des contours ou débords. Cela ne fonctionnera pas si vous imprimez plus d'un objet a la fois.

en: This flag enables the automatic cooling logic that adjusts print speed and fan speed according to layer printing time.
fr_FR: Cette option active la logique de refroidissement automatique, qui ajuste la vitesse d'impression et celle du ventilateur en fonction du temps d'impression de la couche.

en: This flag enforces a retraction whenever a Z move is done.
fr_FR: Cette option active la rétractation lors d'un déplacement sur l'axe Z.

en: This flag will move the nozzle while retracting to minimize the possible blob on leaky extruders.
fr_FR: Cette option déplacement la buse lors des rétractations, minimisant les création de blob sur des extrudeurs sensibles aux coulures.

en: This is only used in the Slic3r interface as a visual help.
fr_FR: Ceci est uniquement utilisé dans l'interface de Slic3r comme indication visuelle.

en: This is the acceleration your printer will be reset to after the role-specific acceleration values are used (perimeter/infill). Set zero to prevent resetting acceleration at all.
fr_FR: Accélération à laquelle votre imprimante sera réinitialisée suite à une modification spécifique de l'accélération (périmètre, remplissage...). Mettre zéro pour ne pas réinitialiser l'accélération.

en: This is the acceleration your printer will use for bridges. Set zero to disable acceleration control for bridges.
fr_FR: L'accélération qui sera utilisée par votre imprimante pour les ponts. Mettre zéro pour désactiver l'accélération pour les ponts.

en: This is the acceleration your printer will use for first layer. Set zero to disable acceleration control for first layer.
fr_FR: L'accélération que l'imprimante utilisera pour la première couche. Mettre zéro pour désactiver l'accélération pour la première couche.

en: This is the acceleration your printer will use for infill. Set zero to disable acceleration control for infill.
fr_FR: Il s'agit de l'accélération que votre imprimante utilisera pour le remplissage. Mettre à zéro pour désactiver le contrôle de l'accélération pour les remplissage.

en: This is the acceleration your printer will use for perimeters. A high value like 9000 usually gives good results if your hardware is up to the job. Set zero to disable acceleration control for perimeters.
fr_FR: L'accélération que votre imprimante utilisera pour les périmètres. Une grande valeur comme 9000  donne généralement de bons résultats si votre matériel le permet. Régler à zéro pour désactiver le contrôle de l'accélération pour les périmètres.

en: This is the diameter of your extruder nozzle (for example: 0.5, 0.35 etc.)
fr_FR: Il s'agit du diamètre de la buse de votre extrudeur (par exemple: 0.5, 0.35, etc.)

en: This option sets the number of perimeters to generate for each layer. Note that Slic3r may increase this number automatically when it detects sloping surfaces which benefit from a higher number of perimeters if the Extra Perimeters option is enabled.
fr_FR: Cette option indique le nombre maximum de périmètres à générer pour chaque couche. Notez que Slic3r peut augmenter cette valeur automatiquement si il détecte une surface inclinée qui nécessite un plus grand nombre de périmètres, si l'option "Périmètres supplémentaires" est cochée.

en: This option will limit infill to the areas actually needed for supporting ceilings (it will act as internal support material). If enabled, slows down the G-code generation due to the multiple checks involved.
fr_FR: Cette option limitera le remplissage aux zones nécessaires pour supporter les couches supérieures (cela agira comme un support interne). Si activé, la génération du G-Code prendra plus de temps à cause des calculs supplémentaires requis.

en: This option will switch the print order of perimeters and infill, making the latter first.
fr_FR: Cette option inverse l'ordre d'impression des périmètres et du remplissage, qui sera imprimé en premier.

en: This setting applies an additional overlap between infill and perimeters for better bonding. Theoretically this shouldn't be needed, but backlash might cause gaps. If expressed as percentage (example: 15%) it is calculated over perimeter extrusion width.
fr_FR: Cette option applique un recouvrement supplémentaire entre les périmètres et le remplissage pour une meilleur fusion. En théorie, cela ne devrait pas être nécessaire, mais le jeu mécanique peut causer des trous. Si exprimé en pourcentage (par exemple 15%), il sera calculé en fonction de la largeur d'extrusion du périmètre.

en: This setting controls the height (and thus the total number) of the slices/layers. Thinner layers give better accuracy but take more time to print.
fr_FR: Cette option contrôle l'épaisseur (et donc le nombre total) de couches. Des couches plus fines donneront une meilleure précision mais l'impression sera plus longue.

en: This setting represents the maximum speed of your fan.
fr_FR: Cette option représente la vitesse maximum du ventilateur.

en: This setting represents the minimum PWM your fan needs to work.
fr_FR: Cette option représente le PWM minimum dont votre ventilateur a besoin pour tourner.

en: This start procedure is inserted at the beginning, after any printer start gcode. This is used to override settings for a specific filament. If Slic3r detects M104, M109, M140 or M190 in your custom codes, such commands will not be prepended automatically so you're free to customize the order of heating commands and other custom actions. Note that you can use placeholder variables for all Slic3r settings, so you can put a "M109 S[first_layer_temperature]" command wherever you want. If you have multiple extruders, the gcode is processed in extruder order.
fr_FR: Cette procédure est insérée au début. Après un code de démarrage de l'imprimante. Elle est utilisée pour remplacer des réglages pour un filament spécifique. Si Slic3r détecte des commandes M104, M109, M140 ou M190 dans le code personnalisé, de telles commandes ne seront pas générées ailleur, vous permettant de personnaliser la procédure de chauffe et autres actions. Vous pouvez utiliser des variables pour tous les réglages de Slic3r, donc vous pouvez inscrire une commande "M109 S[first_layer_temperature]" où vous voulez. Si vous avez plusieurs extrudeurs, le G-Code sera executé dans l'ordre des extrudeurs.

en: This value will be added (or subtracted) from all the Z coordinates in the output G-code. It is used to compensate for bad Z endstop position: for example, if your endstop zero actually leaves the nozzle 0.3mm far from the print bed, set this to -0.3 (or fix your endstop).
fr_FR: Cette valeur sera ajoutée (ou soustraite) de toutes les coordonnées Z dans le G-Code. Elle est utilisée pour compenser une mauvaise position du fin de course Z: par exemple si votre fin de course place votre buse à 0,3mm au dessus du plateau, mettez cette valeur a -0.3 (ou corrigez votre fin de course).

en: Threads are used to parallelize long-running tasks. Optimal threads number is slightly above the number of available cores/processors.
fr_FR: Les Threads sont utilisés pour paralléliser les calculs. Le nombre optimal de Threads est largement supérieur au nombre disponibles de coeurs/processeurs.

en: Tool change G-code
fr_FR: G-Code changement d'outil

en: Top
fr_FR: Haut

en: Top/bottom fill pattern
fr_FR: Motif de remplissage haut/bas

en: Travel
fr_FR: Déplacement

en: USB/serial port for printer connection.
fr_FR: Port USB/Série pour la connexion à l'imprimante.

en: Use firmware retraction
fr_FR: Utiliser la rétractation du firmware

en: Use relative E distances
fr_FR: Utiliser des valeurs E relatives

en: Use this option to set the axis letter associated to your printer's extruder (usually E but some printers use A).
fr_FR: Utiliser cette option pour indiquer la lettre utilisée par l'extrudeur de votre imprimante (habituellement E, mais certaines imprimantes utilisent A).

en: Use this setting to rotate the support material pattern on the horizontal plane.
fr_FR: Utiliser ce réglage pour orienter le motif du support sur le plan horizontal.

en: Use volumetric E
fr_FR: E Volumetrique

en: Verbose G-code
fr_FR: G-code commenté

en: When printing multiple objects or copies, this feature will complete each object before moving onto next one (and starting it from its bottom layer). This feature is useful to avoid the risk of ruined prints. Slic3r should warn and prevent you from extruder collisions, but beware.
fr_FR: Lorsque vous imprimez plusieurs objets ou copies, ce réglage permet de terminer un objet avant de passer au suivant (en repartant de sa première couche). Cette fonction est utile pour éviter les risques d'impression gâchée. Slic3r doit vous avertir et éviter les collisions entre les objets et l'extrudeur, mais soyez vigilent.

en: When printing with very low layer heights, you might still want to print a thicker bottom layer to improve adhesion and tolerance for non perfect build plates. This can be expressed as an absolute value or as a percentage (for example: 150%) over the default layer height.
fr_FR: Lors d'une impression avec de très faibles épaisseurs de couche, vous pouvez choisir d'imprimer la première couche plus épaisse pour améliorer l'adhésion et la tolérance pour les plateaux imparfaits. Ce réglage peut être exprimé comme une valeur absolue ou un pourcentage (par exemple 150%) par rapport à l'épaisseur de couche par défaut.

en: When retraction is triggered before changing tool, filament is pulled back by the specified amount (the length is measured on raw filament, before it enters the extruder).
fr_FR: Lorsque la rétractation est déclenchée avant un changement d'outil, le filament est retiré par la longueur indiquée (la longueur est mesurée sur le filament brut, avant qu'il entre dans l'extrudeur).

en: When retraction is triggered, filament is pulled back by the specified amount (the length is measured on raw filament, before it enters the extruder).
fr_FR: Lorsque la rétractation est déclenchée, le filament est retiré par la longueur indiquée (la longueur est mesurée sur le filament brut, avant qu'il entre dans l'extrudeur).

en: When setting other speed settings to 0 Slic3r will autocalculate the optimal speed in order to keep constant extruder pressure. This experimental setting is used to set the highest print speed you want to allow.
fr_FR: Lorsque vous réglez les autres vitesses à 0, Slic3r calculera automatiquement la vitesse optimale de façon à garder une pression constante dans l'extrudeur. Cette fonction expérimentale est utilisée pour régler la plus haute vitesse que votre imprimante puisse supporter.

en: When the retraction is compensated after changing tool, the extruder will push this additional amount of filament.
fr_FR: Lorsque la rétractation est compensée lors d'un changement d'outil, l'extrudeur poussera cette quantité de filament en plus.

en: When the retraction is compensated after the travel move, the extruder will push this additional amount of filament. This setting is rarely needed.
fr_FR: Lorsque la rétractation est compensée après un déplacement, l'extruder poussera cette quantité de filament en plus. Ce réglage est rarement nécessaire.

en: Wipe while retracting
fr_FR: Essuyer lors des rétractations

en: XY Size Compensation
fr_FR: Compensation de taille XY

en: You can put here your personal notes. This text will be added to the G-code header comments.
fr_FR: Vous pouvez inscrire ici vos commentaires personnels. Ce texte sera ajouté à l'entête du G-Code généré.

en: You can put your notes regarding the filament here.
fr_FR: Vous pouvez indiquer vos remarques concernant le filament ici.

en: You can use all configuration options as variables inside this template. For example: [layer_height], [fill_density] etc. You can also use [timestamp], [year], [month], [day], [hour], [minute], [second], [version], [input_filename], [input_filename_base].
fr_FR: Vous pouvez utiliser toutes les options de configuration comme variables dans ce gabarit. Par exemple :  [layer_height], [fill_density] etc. Vous pouvez aussi utiliser [timestamp], [year], [month], [day], [hour], [minute], [second], [version], [input_filename], [input_filename_base].

en: Z offset
fr_FR: Décalage Z

en: layers
fr_FR: couches

en: money/kg
fr_FR: €/kg
